Kadulja je samonikla biljka koja raste u kamenjarima Mediterana u niskim grmovima. Ubraja se među najljekovitije biljke našeg planeta. Već 4.000 godina kadulja je na glasu kao čudesna biljka koja liječi mnoge bolesti a kod nekih je naroda i na glasu svetosti. Starorimski znanstvenik i pisac nazvao ju je Salvia od latinskog glagola salvum što znači spasiti – dakle: spasiteljica.
Dokazano je da kadulja ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno djelovanje što znači da je dobar borac protiv bakterija, virusa i raznih gljivica, odnosno raznih upala. Pa onda, liječi želudac, crijeva, žuč, mjehur i mokraćne kanale. Ublažava nadraženo grlo i ždrijelo, ima umirujući i ugodan učinak na grlo, grkljan i glasnice, pomaže kod kašlja, hunjavice, bronhitisa, prehlade i gripe, bolesti usne šupljine, grla, krajnika. Podržava imunološki sustav i ima antimikrobno djelovanje.
Crni sljez vrlo je rasprostranjena biljka te je u čitavoj Evropi stalni pratilac čovjeka. Susreće se uz putove, jarke, u blizini naselja, uz plotove, na gnojnim zemljištima, te na poljima, krčevinama i drugdje. Sljez je prastara ljekovita biljka. Ona je pod imenom tung-kuei-tze još prije 5.000 godina kod Kineza bila vrlo cijenjena ljekovita biljka za otklanjanje probavnih smetnji i za rastvaranje sluzi. Sljez se spominje i u Bibliji, a i pristaše Pitagore držale su sljez ljekovitom biljkom. Dioskurid i Plinije naglašavali su njegovo djelovanje za umirenje nadražaja, za rastvaranje i smekšavanje sluzi.
Kao ljekovitu biljku crni sljez koristit ćemo prvenstveno kod problema slabog imuniteta respiratornog sustava. Djeluje antibakterijski i antivirusno, razrjeđuje sluz i olakšava iskašljavanje. Sluz koju biljka sadrži oblaže upaljenu sluznicu grla, smiruje upalu te pomaže bržem saniranju rana. Sluz crnog sljeza djeluje toliko regenerirajuće na sluznicu, ali i druga oštećena tkiva, da čaj od njega možemo koristiti i kod različitih upalnih stanja. Na primjer, kod upale crijeva, upalnih stanja kože lica (komplicirana seboreja), upala kože potkoljenica zbog kroničnih problema s venama, različitih upala i zagnojenja blizu kože, ali i kod problema sa zatvorom.
Neven S ljekovitim svojstvima nevena bili su upoznati još stari Egipćani i koristili su ga za pripremu raznih ljekovitih pripravaka. Mnogi od nas gledali su i naše bake kako u svojim vrtovima brižno uzgajaju neven i pažljivo ubiru cvjetove i list, suše ih i pospremaju za pripremu ljekovitih čajeva ali i raznih drugih pripravaka blagotvornih za organizam.
Od davnina poznat po svojoj ljekovitosti i danas je prepoznat kao biljka neprocjenjive vrijednosti.
Nekada su se cvjetovi i list nevena koristili svježi ili osušeni za pripremu ljekovitih napitaka ili obloga. Danas se neven, osim u tom obliku koristi i u obliku masti, kreme, ulja ili gela.
Neven je poznat po svojim blagotvornim učincima na kožu, pospješuje oporavak i obnavljanje oštećene kože. Snažan je dezinficijens koji aktivno djeluje na bakterije i viruse. Protuupalna svojstva nevenove kreme pomažu bržem i efikasnijem zacijeljivanju rana na koži.
Redovitom primjenom nevenove kreme na oštećenoj koži na prirodan način je stimulirana regeneracija tkiva i zdravih stanica kože te smanjena upala. Neven ima antiupalno i antibakterijsko djelovanje, pospješuje zacjeljivanje rana, koristi se kod opeklina, uboda, uganuća i oteklina , liječi proširene vene i hemoroide, pomaže kod probavnih tegoba, stimulira rad jetre i bubrega, učinkovit u borbi protiv virusa herpesa i hepatitisa, sprječava infekcije mokraćnog trakta.
Recenzije
Još nema recenzija.